Active Beauty
Udržateľne teplo: Ako v zime menej vykurovať

Schúliť sa v teplúčku

Udržateľne teplo: Ako v zime menej vykurovať

Zimu jednoducho milujeme, dlhé prechádzky po vŕzgajúcom snehu, popoludňajšie sánkovačky alebo bláznenie sa na klzisku či návštevy vianočných trhov s našimi najbližšími. A na čo sa po takto príjemne strávených dňoch vždy najviac tešíme? Na návrat do nášho útulného a teplučkého príbytku. Tento rok však chceme menej kúriť a ušetriť tak na nákladoch na vykurovanie bez toho, aby sme sa vytúženého príjemného tepla museli vzdať.

S týmito siedmymi trikmi sa nám podarí svoje príbytky vykurovať menej

1. Dbať na teplotu v miestnosti

Väčšina z nás robí v zime túto chybu. Aby sme ušetrili na vykurovaní, zapíname niekedy kúrenie až vtedy, ak pocítime, že nám je zima. Potom máme sklony nastavovať kúrenie na vyššie teploty, ako je v skutočnosti nutné. Optimálna teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 21 stupňov, pričom v kuchyni nám postačí pokojne aj 18 stupňov (tá sa predsa vyhreje aj varením a pečením) a v spálni 19 stupňov. Za určitých okolností nie je na škodu veci nastaviť aj takzvaný nočný mód. Znamená to, že teplota v byte sa počas noci zníži minimálne o tri stupne. Nočný vykurovací mód je možné nastaviť centrálne alebo manuálne na regulátoroch na jednotlivých radiátoroch. V tomto prípade sa však každá bytová jednotka musí rozhodnúť, či je takýto postup skutočne energeticky úsporný alebo či sa naopak pri opätovnom rannom vykurovaní bytu spotrebuje v skutočnosti viac energie, ako by sa dalo ušetriť v noci. V každom prípade je dôležité, aby interiérová teplota ani počas nocí neklesla pod 16 stupňov, pretože takéto podmienky by mohli podnietiť vznik plesní. Ak sa vám nočný pokles teploty veľmi nepozdáva, úplne postačí, ak kúrenie vypnete len hodinu predtým, ako pôjdete spať, ono chvíľu totiž trvá, kým sa vzduch ochladí.

2. Zatemnenie okien

V lete sa väčšina tepla dostáva do bytu cez okná. V zime máme práve opačný problém: Väčšina tepla uniká cez okná, v dôsledku čoho potom musíme viac vykurovať. Podobne, ako je to v prípade tepla v lete, zatemnenie okien pomáha aj pri úniku tepla. Preto by mali byť žalúzie a závesy vždy, keď je vonku tma alebo sa miestnosť aktívne nevyužíva, spustené, resp. zatiahnuté. Týmto spôsobom z miestnosti uniká o 20% menej tepla, čo je jednak udržateľnejšie a jednak znižuje náklady na vykurovanie. Podceňovať nemožno ani väčšie medzery pod dverami. Ak zaznamenáte, že trvalo spôsobujú prievan, mali by ste ich utesniť, aby cez ne neunikal teplý vzduch.

3. Zmysluplná stratégia vetrania

Ďalší typ, ktorý má dočinenia s oknami, sa týka témy vetranie: Na vetranie počas leta sa názory značne rozchádzajú. Oproti tomu v zime platí jasné pravidlo: Nezáleží na tom, či vetráte cez deň alebo v nočných hodinách, podstatným faktorom je vždy dĺžka vetrania. Počas zimy je rozumné neotvárať okná len na vetračku, ale niekoľkokrát denne okno otvoriť dokorán, aby sa obmenil vzduch v miestnosti. Takto sa v miestnosti získa dostatok čerstvého vzduchu bez zbytočného úniku tepla či prípadného zvýšenia vlhkosti, ktorá môže mať za následok vznik plesní. Ak menej kúrime, vzduch sa ani tak nevysušuje a preto by sa malo skutočne dbať na správne vetranie.

4. Zútulniť byt

Štýlová podlaha či dlažba bez kobercov v zime skôr príbytok ochladí ako zútulní. Chladno pôsobí aj príliš „clean“ štýl. Ak je teda váš obývací priestor zariadený minimalisticky, na zimu je určite efektívne doladiť ho doplnkami do útulna. Nasledovné doplnky napríklad dokážu vytvoriť útulnú a príjemne teplú atmosféru a my už teda nebudeme musieť toľko vykurovať:
koberce s vyšším vlasom
útulné deky na gauči
(vegánske) kožušinky na kreslách
nepriame osvetlenie/sviečky
teplé, neutrálne farby stien

5. Udržiavať sa v teple

Nosiť na doma počas zimy len tričko a behať po byte naboso nie je rozhodne ani ekonomické, ani ekologické. Je nutné si priznať, aké máme ročné obdobie a podľa toho sa aj správať: Nosme teda na doma dlhé rukávy a dlhé nohavice, vybaľme zo šatníka príjemné hrubé ponožky a keď sa pohodlne uvelebíme v gaučovom kráľovstve pri dobrej knihe, doprajme si horúci čaj. Oslávme teda túto zimu vo všetkých jej aspektoch a popri šetrení energie na vykurovanie a šetrení surovinových zdrojov nám pojmy ako „energetická kríza“ a „klimatické zmeny“ ani nenapadnú. Napríklad také minimálne (či dokonca žiadne) vykurovanie spálne vôbec nemusí byť na škodu veci, čo tak ponímať ho ako skvelú príležitosť viac sa k partnerovi pritúliť alebo si vziať do postele teplučký termofor? Všetko je to len otázka perspektívy a toho, ako si veci dokážeme zariadiť.

6. Údržba radiátorov

Vo väčšine domácností sa teplo rozvádza po celom príbytku prostredníctvom radiátorov. Ústrednú rolu teda hrajú práve oni a v prípade, že ich chcete využiť čo najoptimálnejšie, je potrebné dbať na pár vecí: Aby sa naplno využil ich potenciál, radiátory by sa mali pravidelne servisovať. Samotné vykurovanie by sa malo kontrolovať každý rok, avšak je vhodné, aby ich pravidelne kontroloval aj odborník na kúrenie. V prípade, že radiátory po zapnutí vydávajú žblnkotavé zvuky, prípadne nefungujú, musia sa v každom prípade odvzdušniť. Plný vykurovací výkon môžu podať až vtedy, ak sa z nich dostane von všetok vzduch. Ďalším dôležitým aspektom je, že priamo pred alebo pri radiátore nemôže byť umiestnený žiadny kus nábytku. Ak je totiž radiátor napríklad skrytý za poličkou alebo písacím stolom, teplý vzduch sa nemôže pravidelne distribuovať do miestnosti a my tým pádom vykurujeme zbytočne. Z podobných dôvodov je lepšie vyhnúť sa príliš častému sušeniu uterákov či oblečenia priamo na radiátoroch.

7. Dodržiavanie vykurovacích sezón

Na Slovensku sa vykurovacie obdobie začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a obvykle končí sa 31. mája roka nasledujúceho. To znamená, že nájomníci musia mať počas tohto obdobia možnosť vykurovať svoje domácnosti. Samozrejme neznamená to, že je nutné zapínať kúrenie hneď po 1. októbri. Sú roky, kedy je október ešte tak mierny, že vykurovanie je zbytočné. Na druhej strane sa môže stať, že v máji sa ochladí vonku natoľko, že vykurovať bude vyslovene potrebné. Napriek rozmanitosti rokov slúži časové ohraničenie vykurovacej sezóny ako orientačný bod.